Prohledat tento blog

sobota 2. listopadu 2024

Naši oslavenci měsíce listopadu

Podzim je v plné síle, ale letos má ještě stále chuť ohlížet se po teplejších dnech. Tady u nás opominul hranice desátého října a ani lehká sněhová přeháňka se nekonala, ba ani pořádný přízemní mrazík. Rostlinky rajčat jsem po patnáctém sklidila ze záhonu jen proto, že se do přízemních zelených plodů opět pustili slimáci. Přesně tak, z volného záhonu, celá předchozí léta nemyslitelná věc. Oslavíme tedy i Dušičky a na všechny naše milé odešlé budeme vzpomínat ve dnech, kdy může být mlhavo, ale prsty nám křehnout nebudou.

Poté se budeme opět věnovat živým. A že bude, co oslavovat! A koho… Hned čtvrtého listopadu nás čekají krásné kulatiny básníka Ivo Haráka, básníka, bohemisty a literárního kritika. Je členem redakční rady časopisu pro současnou poezii Psí víno a teologické revue Salve. Mezi jeho poslední knihy se řadí monografie Básník Josef Suchý (2014) a Kočkomár aneb Umění povídky (2021).

Svůj život má spjatý se čtvrtým listopadem také náš čestný člen, pan Karel Pexidr, legenda mezi našimi kulturními osobnostmi. Hudebník a skladatel, filosof, právník, básník,… Má mnoho tváří a právem žertuje, že je jakýmsi současným Leonardem, všestrannou renesanční osobností. Není jediným takovým člověkem mezi námi. Pokud někdy zabrousím do historie, vídám kořeny takové mnohostrannosti v vzdělávání, jehož základy poskytovala společnost první republiky. Mám k dispozici některé učebnice z té doby a na současné gymnazisty před maturitou jdou mrákoty, vidí-li tehdejší učebnice matematiky… Přesto, samozřejmě, závisí na každé osobnosti, jak svých základů využije – a jsme opět u toho všeobecného ducha, u radosti z poznávání, chápání a rozvíjení vlastních možností. Poskytuije cosi podobného i naše doba? Jednou z jeho posledních knih jsou povídky Cesty k cíli (2014).

O dva dny později, šestého listopadu, slaví své narozeniny další výrazná postava naší literatury, básník, překladatel a spisovatel, náš čestný člen Jiří Žáček. Jeden z těch několika mála našich současníků, kdo se stali obecně vnímanou a přijímanou tváří české moderní poetiky. Pro hravost  a lehkost veršů je milován i dětmi, naposledy večerníčkový seriál Kdopak by se čertů bál (ve spolupráci s Jiřím Myškou, 2021).

Také 15.11. je dnem, který rovněž stojí za zmínku. Otto Hejnic je totiž velmi aktivním členem Kruhu autorů Liberecka (a také naší Obce). Spisovatel, básník, publicista, hudební, výtvarný, divadelní a literární kritik. Během života prostřídal několik českých oblastí, od Příbramska po Klatovy, nyní, jak výše uvádím, žije v Liberci. Všude nacházel inspiraci pro svou tvorbu, novely a povídky. Zúčastnil se významného literárního mezinárodního (přeshraničního) projektu Krajina našich slov 2019/ Landschaft unsere Worte 2019.

Sedmnáctý listopad je několikanásobným svátkem celé naší společnosti včetně naší Obce. Tímto dnem totiž otevřela své žití naše významná členka, která letos také oslaví své kulatiny. Je stejně mladá jako Ivo Harák. Ano, mluvím o Daniele Kovářové, někdejší ministryni spravedlnosti. Především je to právnička, spisovatelka, advokátka se specializací na rodinnou problematiku a politička -  senátorka. V paměti stále zůstává nejen založení Unie rodinných advokátů, která se hodně zabývá postavením a právy dětí, ale také poradenská linka 70 konzultantů v době covidu, kolem níž shromáždila i odborníky mimo obor, s nimiž tak mohly rodiny probírat své problémy. Nebojí se kontroverzních témat ohledně emancipace, genderu i dezinformací, neboť vyvolávají diskuzi (i protesty). Jednou z posledních knih jsou Vztahy aneb 7+1 osudových omylů (2021).

Jaroslava Málková – Eichackerová sice 25.11. neslaví kulatiny, ale je to naše dlouholetá a pilná spolupracovnice ve vedení Obce a je hlavou Západočeského střediska spisovatelů v Plzni. Spisovatelka, dnes především básnířka, autorka rozhlasových her, nebojí se ani historického románu.  Její sbírka Finistere země na konci (2020) o milované Bretani mne osobně zasáhla.

O dva dny později, 27.11., připijeme na zdraví známé herečce a spisovatelce, naší čestné člence  Ivance Deváté. Je třeba ji výrazně představovat? Uplatnila se  v celé škále ženských postav, včetně rázných a humorem obdařených. Svými povídkami a fejetony, převážně z divadelního a hereckého prostředí, které tak dobře zná, stále baví širokou plejádu čtenářů. Mezi poslední knihy patří Šťastná za všech okolností (2021).

Měsíc uzavírá právě poslední den, 30.11.,  pan Bohuslav Matyáš. Je to spisovatel a publicista, mimo jiné poznamenaný zákazem činnosti právě kvůli své práci během Pražského jara a srpnu 1968, kdy se stal hlasatelem protiokupačního vysílání. Vystřídal několik dělnických povolání. Po roce 1990 vydal několik knih fejetonů a rozhovorů s významnými osobnostmi našeho společenského a kulturního života (řada tří knih Rád jsem vás poznal, prozatím uzavřená v r. 2017).

Listopad nás tedy vítá pestrými příležitostmi, kdy a jak můžeme naplnit sklenky čímsi dobrým (nebo alespoň grogem) a připít na zdraví všem, které obdivujeme a mnozí máme rádi. Pevné zdraví, dobrou mysl, stálou přízeň múz a hodně tvůrčích sil!

Hana Mudrová



Žádné komentáře:

Okomentovat