Prohledat tento blog

pátek 30. května 2025

Šumava, Kelti a film

 


V současném přetechnizovaném světě se zájem o minulost, navíc tajemnou a zahalenou spoustou nezodpovězených otázek, stále navyšuje. K tomu nesporně patří i problematika Keltů, dávných předků, o nichž se toho příliš neví, nicméně jejich doba, život a náboženství přitahují stále víc pozornosti. A tak se tato historická etapa stále znovu a znovu vrací na scénu, a to v různých podobách.

Jednou z nich je i celovečerní film SAMHAIN, který vznikl hlavně díky jihočeským tvůrcům. Scénář napsal a režie se ujal Daniel Habrda, jinak provozovatel českobudějovického kina Kotva a Letního kina. Ujal se rovněž režie filmu a nutno dodat, že velice zdařile a profesionálně. Tento mysteriózní krimi thriller má totiž nespornou přitažlivost po všech technických i vjemových stránkách. Děj se odehrává v zapomenuté vesničce, která si žije svým vlastním životem v lůnu šumavských lesů, jejichž scenérie dodává záběrům žádoucí tajemný nádech a očekávání nevšedního dění. O to se postarala citlivá kamera Pavla Brychty a Ondřeje Kurčíka a nádherné, až snové, tajemné záběry krajiny v různých částech dne. Vše pak skvěle umocňuje i výrazná a nápaditá filmová hudba Michala Habrdy. Nesporným přínosem pro věrohodnost a odbornou stránku tohoto téměř dvouhodinového filmového snímku, jehož producenty jsou Daniel a Michal Habrdovi, bylo poradenství religionisty Mgr. Pavla Horáka, Ph.D., který působí jako vědecký pracovník v Etnologickém ústavu AV ČR a na Vídeňské univerzitě v rámci projektu Occult Bohemia.

Hlavní zápletku tvoří smrt mladé dívky nalezené v hlubokém lese za podivných okolností. Její vraždu přijíždí vyšetřovat mladá kriminalistka. Ta se pomalu vpravuje do nezvyklého stylu tamějšího vesnického života, ale děj se zamotává, přijde i další vražda, a k tomu i tajemné odkazy na keltskou mytologii, starodávné rituály a jejich nečekaný návrat do tamějšího současného života. Střízlivá racionalita a odmítání pohanského čarodějnictví vnáší do odvíjejícího se děje jakousi vyrovnávající linku reálné přijatelnosti, ale onen opar tajuplnosti, místy až hororové, se ve filmu udržuje v popředí až téměř do samého konce. Však také titul filmu Samhain, což je název keltského svátku, je jakousi obdobou dnešních Dušiček, které jsou také opředeny určitou a nepochybně přitažlivou mystikou.

Nesporný punc velkého filmu dodávají projektu jména zapojených profesionálních herců, ať už se jedná o Davida Švehlíka, Kamilu Janovičovou, Radima Fialu, Jana Čenského, Alici Bendovou, Pavla Trávníčka, Jiřího Štěpničku, Aloise Švehlíka, Pavla Soukupa, Ondřeje Nováka, Danielu Šiškovou či herce Jihočeského divadla Jana Dvořáka, Tomáše Drápelu, Danu Verzichovou, Pavla Oubrama, Jana Huška a další.

Květnová zkušební veřejná prezentace filmu s předcházející fundovanou přednáškou Mgr. Pavla Horáka Ph.D. o moderním pohanství, Keltech a jejich zvycích, jednoznačně prokázala, že snímek dokáže plně zaujmout a má skutečný potenciál na celorepublikovou distribuci. A to je další krok, na který se v současnosti jeho tvůrci zaměřili.      

 Hanka Hosnedlová

 

Žádné komentáře:

Okomentovat