Prohledat tento blog

středa 30. března 2022

Happening Pamatuj! v roce 2022

Již desátým rokem se setkávají ti, kdo vědí, že na některé tragické události nesmíme zapomenout. V noci z 8. na 9. března 1944 došlo k likvidaci a vyhlazení terezínského rodinného tábora. V plynových komorách koncentračního tábora Osvětim-Birkenau bylo tehdy zavražděno 3.792 židovských mužů, žen, dětí a starců. Zakladatelem vzpomínkové iniciativy Happening Pamatuj! je sbormistr, básník a lektor holocaustu Ing. Marek Šlechta. Letos jsme se setkali za okolností, které jsme si už ani nedokázali představit a naivně jsme si mysleli, že lidé zmoudřeli a nic takového se již nemůže stát. „A opět skloňujeme ve všech jazycích slova: ‚válka, utrpení, smrt, zkáza‘,“ říká v úvodu večera organizátorka a dramaturgyně setkání, básnířka Mgr. Radana Šatánková, Dis. A pokračuje: Tato válka má mnoho dimenzí, včetně mediální. Považme, že mnozí obyčejní lidé v Rusku, taktéž trpící, nemají o ruské invazi na Ukrajině ani nejmenší tušení. A když jim reportéři ZPROSTŘEDKOVALI, co se na Ukrajině děje, nechtěli tomu uvěřit.“

 S dr. Olgou Nytrovou jsme se účastnily již prvních ročníků Happening Pamatuj!, konaných přímo na Staroměstském náměstí. Od roku 2016 pořádáme tato pamětní setkání i v Karlíně, v zasedací síni NO CČSH. Dr. Vaníček, farář, vzpomíná: „V Karlíně byla před válkou jedna z největších židovských obcí v Praze. Po válce se ze 3000 lidí vrátilo pouze 15. Židovská obec synagogu prodala, v roce 1947 ji koupila CČSH a přestavěla ji. Na čelo budovy jsme nechali zasadit dvě pamětní desky. Na první z nich vzpomínáme na karlínské spoluobčany z židovské obce, kteří nepřežili útrapy holocaustu. Druhá deska připomíná rabína Dr. Isidora Hirsche.“

Letošní, již 10. ročník Happeningu, pořádala 8. března 2022 Evangelická církev metodistická v Ječné ulici. Prostory byly vyzdobeny třemi obrazy Hany Alisy Omer. „Její rodiče přežili holocaust a ona sama toto téma ztvárnila do výtvarného cyklu ‚Kořeny‘. Přizvala jsem Alisu, taxíkem jsme z tohoto cyklu obrazů přivezly: Rodinné dědictví, Pietu, Majáky ve tmě,“ vypráví Radana Šatánková. Hana Alisa Omer vystoupila i v závěru setkání a též rozdávala knížku „Vzpomínky Idy“, ve které je zachycen životní příběh její maminky Idy. V úvodu píše: „Moje matka se narodila do chudé židovské rodiny v den první mobilizace 1. světové války a žila v asi nejstrašnější době lidských dějin. Dostalo se jí pouze základního vzdělání, již jako dítě musela pracovat, aby rodině pomohla vydělat na živobytí. Přesto ráda četla, byla velmi zvídavá a měla dobrou paměť.“ Je to strhující svědectví o nelehkém osudu a vůli k životu: „Náš blok byl zřejmě odsouzen k vyhlazení. Nebyly jsme určeny na práci, nevytetovali nám ani čísla. Jednoho rána nás odvedli do jiné části lágru, která se jmenovala Birkenau...“

Účastníky přivítala farářka Evangelické církve metodistické Mgr. Jana Křížová. Poté jsme vyslechli v podání Anny Mirjam Wagnerové písně Šema Jisra'el a Hatikva, které zpívali naši spoluobčané, když se ubírali na smrt. Zazněly česká a ukrajinská hymna.  

Potom již diváky oslovila poezie. Básnířka, recitátorka a herečka Eva Hrubá vytvořila, dle svých slov, koláž z veršů Marka Šlechty, a tu propojila se svými vlastními. Velmi na mne dále zapůsobily nové básně Olgy Nytrové. Věnovala je židovskému mysliteli, spisovateli a nositeli Nobelovy ceny za mír, Elie Wieselovi i polskému knězi Maxmilianu Kolbemu, který nabídl svůj život za život otce rodiny. 

„(...) V největší existenciální tíži života / stává se náhle sirotkem / pociťuje že v něm umírá jeho já / ale zvedne hlavu a vnímá posilu / přicházející shůry“ (Olga Nytrová: V Buchenwaldu)

Vlastimil Šantroch v českém jazyce a Anna Kaczmarska v polštině přednesli báseň „Polibek na rozloučenou/Anna Szczurek“ z knihy Kamila Marcela Hodáčka „Trnová koruna nejsou zuby“. V podání Radany Šatánkové potom zazněla poezie básnířky Vlasty Bakalové, a také verše z básnické sbírky „Čítanka jaro“ a „Malá elegie“ Jiřího Ortena, který tragicky zahynul pod koly německé sanitky již ve svých dvaadvaceti letech. Na závěr nás s ukázkami ze své tvorby seznámila básnířka Anna Mirjam Wagnerová. 

Večerem nás provázely písně Vladimíra Merty (Růže z Jericha) a hudba klarinetisty Jiřího Pešauta.

A na závěr ještě slova dramaturgyně pořadu R. Šatánkové: „Minulost se neustále opakuje, jen kulisy se mění. Po zkušenosti našich předků-spoluobčanů (jako kdyby to nestačilo!) se opět roztáčejí kola dějin, která zasahují do našich životů; je to záležitost nás všech a byla to také lhostejnost a neprozíravost, kvůli kterým se věci hnuly tak, jak je dnes známo. Asi nikdo z nás netušil, jakou provázanost s minulostí budeme reflektovat v přítomnosti. Při vší hrůze, mějme odvahu říkat také slova: ‚Hospodin, naděje, dobro, solidarita, budoucnost.‘“

 

RNDr. Markéta Hlasivcová,

Dialog na cestě

 

Olga Nytrová čte ze své poezie

Uvádí Radana Šatánková

Výzdoba modlitebny

Hana Alisa Omer před svým obrazem

Obraz Alisy Omer "Majáky ve tmě"

Obal knihy "Vzpomínky Idy"

(Autorkou fotografií je farářka ECM Mgr. Jana Křížová.)

 

*

 Čin křesťanské lásky v Osvětimi

 

Olga Nytrová

 

Polský kněz Maxmilián Kolbe

se dokázal dělit se spoluvězni

o ubohé porce polévky i chleba

Dokonce také ironickému mladíkovi

který zlehčuje bezostyšně víru a kněžství

k překvapení přítomných

velkoryse podává svá sousta

 

Jednoho dne kněz vystoupil z řady

a věznitelům nabídl sám sebe

místo života otce rodiny

 

V reakci na tento humánní čin

se za Kolbem zabouchly dveře hladomorny

Odtud po dnech hladovění

a smrtící injekci

se vydal z kruté pozemskosti

nezlomen do Boží věčnosti

Věděl

že pro toho kdo věří

pokračuje bytí dál

Žádné komentáře:

Okomentovat